<" Kowree Naracoorte Tatiara Netball Association Inc
Kowree Naracoorte Tatiara Netball Association Inc
Image 1 Image 2 Image 3 Image 4
Monday, 22nd of December, 2014
   Main Menu
 » Home
 » News Central
 » Competitions
 » Calendar
 » Resource Library
 » Sponsors
   Secondary Menu
  ASSOCIATION FINDER

  enter your postcode
   Newsletter
Name:
Email:
  



 
Monday, June 20, 2011

Country Champs Results 2011

By KNTNA

Country Champs Results 2011

A Grade Finished 5th

Riverland 31 d KNT 29

North Eastern 30 d KNT 17

KNT 23 d Mid South East 16

KNT 27 d Great Southern 20

KNT 18 d Yorke Peninsula 17

KNT 27 d Northern Areas 19

Western Border 32 d KNT 24

KNT 26 d Port Augusta 23

Masters(Played in B Grade Competition and split off for Finals) Won Masters Competition

Port Lincoln 28 d KNT 19

Eastern Eyre 29 d KNT 18

KNT 30 d Kangaroo Island 17

Mallee 22 d KNT 19

Yorke Peninsula 16 d KNT 13

Western Border 29 d KNT 16

Port Augusta 20 d KNT 15

North Eastern 28 d KNT 14

17&U

Minor Round Matches Finished 5th

Great Southern 35 d KNT 10

KNT 25 drew Far West 25

KNT 27 d Eastern Eyre 8

Port Pirie 23 d KNT 22

River Murray 26 d KNT 18

After finishing 5th in Minor Rounds advanced to Division 2, Pool B

KNT 21 d Port Lincoln 18

Great Flinders 19 d KNT 17

Mallee 30 d KNT 25

KNT 29 d Gawler & Districts 9

KNT 21 d Adelaide Plains 8

They then finished 3rd in their Pool and advanced to the Quarter Finals for Division 2

Far West d KNT

15&U

Minor Round Matches Finished 1st

KNT 37 d Kangaroo Island 12

KNT 34 d Mallee 6

KNT 23 d Eastern Eyre 19

KNT 24 d Mid South East 11

KNT 53 d Mid Hills 2

After finishing 1st in Minor Rounds advanced to Division 1, Pool A

Port Augusta 19 d KNT 13

KNT 27 d Yorke Peninsula 11

KNT 19 drew Mid West 19

KNT 26 d River Murray 15

They then finished 2nd in their Pool and advanced to Quarter Finals for Division 1

KNT 29 d Eastern Eyre 21

Advanced to Semi Finals

KNT 32 d River Murray 14

Grand Final Division 1

KNT 29 d Mid West 14

13&U

Minor Rounds Finished 3rd

KNT 35 d Roxby Downs 4

KNT 28 d Mallee 8

Great Flinders 19 d KNT 16

Port Pirie 22 d KNT 15

After finishing 3rd in Minor Rounds advanced to Division 2, Pool A

KNT 21 d North Eastern 10

KNT 33 d Eastern Eyre 13

Port Lincoln 21 d KNT 12

KNT 29 d Mid Hills 8

They then advanced to Quarter Finals for Division 2

KNT 24 d Port Augusta 17

Advanced to Semi Finals

KNT 22 d Yorke Peninsula 10

Grand Final Division 2

KNT 31 d North Eastern 24







 :: Other Leading News

» 2013 Grand Final - Premiers
» 2013 Grand Final - Best on Court
» 2013 KNTNA Presentation Day
» Grand Finals 2013
» 2014 South East Regional Netball Academy
» 2013 Finals Venues
» 17U National Development Squad
» Country Champs Teams Selected
» 2013 Country Championships
» 2013 Playing Grades








Netball Australia
Powered by FuseSport

The Kowree Naracoorte Tatiara Netball Association Inc Web site is supplied
courtesy of Netball Australia

Web Development, System Design, & Communications Marketing
© 1996-2014 Interfuse. All Rights Reserved.


All matters to do with content should be
directed to Kowree Naracoorte Tatiara Netball Association Inc who administer this web site.